درخواست و پیگیری اجرا


پوشاندن سقف پاسیو

پوشاندن سقف پاسیو و حیاط خلوت

 

حیاط خلوت چیست ؟

 

 فضایی مانند حیاط بیرونی است اما با ابعاد کوچکتر که معمولا در قسمت شمالی ساختمان جهت تهیه هوا و استفاده از نور طبیعی تعبیه میشود.ابعاد پاسیو از حیاط کوچکتر است و بر اساس ظوابط شهرداری و ملاک عمل ابعاد آن مشخص می شود.


پاسیو چیست ؟


پاسیو جهت استفاده از نور طبیعی و برودت هوا تعبیه می شود و اندازه مشخصی ندارد و در طراحی های معماری با توجه به نیاز بهره بری از نور طبیعی ابعاد آن مشخص می شود. تفاوت آن با حیاط خلوت این است که پاسیو معمولا در فضای داخلی و یا در مرکز ساختمان قرار می گیرد.اما حیاط خلوت در پشت ساختمان قرار می گیرد.

 

چرا سقف حیاط خلوت یا پاسیو را می پوشانیم ؟


اگر شما در این مقاله هستید قطعا میدانید که علت پوشاندن و بستن سقف حیاط خلوت و پاسیو چیست.ما در اینجا سعی میکنیم به طور کلی به چند مورد اشاره کنیم.


  • ورود پرندگان و حشرات به داخل : در فصل های گرم برای برودت هوای طبیعی به ساختمان ناچاریم بازشوها رو باز کنیم و این امر موجب می شود که حشرات به داخل ساختمان نفوذ کنند و یا پرندگان به فضای پاسیو و حیاط خلوت رفت  و آمد میکنند و موجب سرو صداهای ازاردهنده و تخلیه فضولات خود در آن فضا می شوند.پوشاندن حیاط خلوت از این مشکل جلوگیری می کند.

 

  • ایجاد یک عایق حرارتی : با ایجاد یک پوشش برای سقف پاسیو جلوگیری از هدر رفتن انرژی داخلی ساختمان به بیرون می شوید  و در نتیجه مصرف انرژی در حد قابل توجهی کاهش پیدا میکند.

 

  • جلوگیری از نفوذ آب و زطوبت حاصل از ریزش های آسمانی : در بسیاری از موارد از فضای حیاط خلوت و پاسیو به عنوان یک فضای کار بردی برای انبار و یا اتاق و یا نشیمن استفاده می شود که در صورت بارندگی غیر قابل استفاده میشود.با بستن سقف پاسیو میتوانیم از این فضا به صورت کاربردی استفاده کنیم.

 

  • تبدیل و یا اضافه کردن فضا به فضای داخلی : در مواقعی که قصد داشته باشیم سقف پاسیو طبقه اول را بپوشانیم میتوانیم متراژ فضای پاسیو را به فضای داخلی اضافه کنیم و حتی تبدیل با بهره گیری از ایده های معماری آن را به یک فضای زیبا و دلنشین تبدیل کنیم. 

سقف پاسیو و حیاط خلوت چه ویژگیهایی باید داشته باشد ؟


از آنجایی که این سقفها بر روی فضای بیرونی نصب میشود و تحت برخورد با شرایط آب و هوایی و یا ضربه های احتمالی قرار دارد بنابر این باید از مقاوت و استحکام کافی در برابر ضربه، گرما و سرما را داشته باشد.از طرفی باید خواسته های ما را از پوشاندن این سقف برآورده کند.(عبور نور ، عایق حرارتی ، عایق صوتی ، زیبا بودن) بنابر این باید از متریالهایی استفاده گردد که این شرایط را داشته باشد که در ادامه مقاله شما را با انواع مصالحی که میتوان برای پوشاندن سقف حیاط خلوت استفاده کرد آشنا می کنیم.

پوشاندن سقف پاسیو


بستن سقف پاسیو را در چه فضاهای میتوان استفاده کرد؟

 

استفاده از این سقفها عموما برای پوشش و یا بستن فضایی استفاده میشود که کاربری آن را افزایش دهد و یا جدا کردن آن با فضای خارجی است.بدین منظور این سقفها میتواند در بستن سقف انواع فضاهای باز مورد استفاده قرار بگیرند که در زیر به چند مورد اشاره می کنیم.

بستن سقف پارکینگ : در ساخانمانهایی که فضای حیاط بیرونی محل پارک خودرو ها است  جهت جلوگیری از برخورد برف و باران و یا آفتاب به خودرو های  پارک بستن سقف پارکینگ مورد استفاده میباشد.

بستن سقف پارکینگ


پوشاندن سقف استخر: ساختمانهای مسکونی یا تجاری و اداری که دارای استخر های رو باز هستند میتوانند با بستن سقف استخر از هدر رفتن حرارت آب و جلوگیری از گرد و غبار و آلوده شدن آب از این مشکلات جلوگیری نمایند.


بستن سقف استخر

پوشاندن گلخانه : گلخانه ها یکی از حساس ترین فضاهایی است که حفظ انرژی ثابت در آن برای رشد و باروری گیاهان بسیار مهم است.همچنین استفاده از نور خورشید که هاوی ویتامین هایی در خود است و برای گیاهان مفید است ضروری می باشد.بنابر این به کار بردن سقفهایی که این ویژگیها را برای پوشاندن سقف گلخانه را دارد بسیار حائز اهمیت است.


پوشاندن سقف گلخانه


بستن سقف حیاط خلوت پشت بام : ساختمانهای مسکونی و تجاری و اداری که در بالا اشاره کردیم برای بستن سقف پاسیو که تا بام امتداد دارد کاربرد دارد.این پوشش معمولا فقط برای جلوگیری از نفوذ باران می باشد.

 

انواع پوشش یا مصالح برای بستن سقف چیست ؟


قبل از اینکه انواع مصالح برای بستن سقف پاسیو را بیان کنیم باید در نظز بگیریم که هر نوع مصالحی که قرار است برای پوشش سقف استفاده شود باید سازگار با محیط زیست وعدم تولید الاینده های شیمیایی باشد تا که به بیماری نگردد.

 

1)     ورق پلی کربنات : یکی از کاربردی ترین و بروزترین مصالحی امروزه برای بستن سقف پاسیو یا حیاط خلوت و فضاهای دیگر مورد استفاده قرار می گیرد ، پلی کربنات است .پلی کربنات از محصولات پتروشیمی می باشد که ویزگیهای منحصر به فردی دارد.از جمله عبور نور از 88% تا 100% و انعطاف پذیر و مقاوم در مقابل ضربه و چگالی پائین که کار کردن با آن را راحت تر کرده است.

2)     پوشش با شیشه : همه با با شیشه آشنا هستیم که امروزه با فراوری آن محصولات با کیفیت تری تولید می شوند شیشه های جام و یا سکوریت از مشهورترین آنها هستند که در تنوع رنگی ، شفاف یا مشجر تولید میشوند.نظافت شیشه ساده است و عبور نور 100% از ویژگیهای آن می باشد اما به علت شکننده بودن و وزن سنگین خیلی از آن در بستن سقف پاسیو استقبال نمی شود.

3)     پوشش با کوپل  یا حبابی  : این نوع پوشش به دلیل تنوع در رنگ و سهولت در نصب و سبکی استقبال زیادی میشود.پوشش سقف حبابی از دو جزء اصلی پایه که با فایبر گلاس با محافظ اشعه uv تولید شده حباب  که بر روی آن با پیچ و مهره نصب میشود تشکیل شده است.برای دسترسی بر روی سقف میتوان دریچه های بازشویی بر روی آن تعبیه کرد ویژگیهای پوشش سقف پاسیو با سقف حبابی شامل موارد زیر میباشد.


سقف حبابی

 

·        مقاوم در برابر اشعه uv

·        مقاوم در برابر ضربه که حدود 9برابر شیشه عمل می کند.

·        دارای تنوع در رنگ و شکل که به صورت دایره یا مربع و حلالی ... می باشد

·        عایق صوتی و حرارتی بالا که از اتلاف انرژی جلوگیری می کند.

·        قابلیت ابندی و جلوگیری از نفوذ آب و ضد زنگ زدگی

 

اجرای نورگیر به شکلی است ؟


برای اجرای نورگیر 3مرحله باید درنظر گرفت .اول نیاز به شاستی کشی یا قوطی کشی دارد که به عنوان پایه و انتقال وزن به زمین باید نصب شوند.

ابعاد قوطی ها و پایه ها بستگی به طول و عرض حیاط خاوت دارد.نصب این قوطی ها با جوشکاری و یا در قسمتهایی صفحه هایی با رول بولت به دیواره ها یا زمین نصب میشوند و سپس قوطی ها بر روی آنها توسط جوشکاری نصب میگردد.


پس از نصب و آماده سازی بستر نورگیر ، پلی کربنات یا حبابی ها بر روی آن نصب میشوند و در مرحله آخر آب بندی می شوند.

آببندی با ایزوگام و یا چسب پلی یورتان صورت میگیرد.شاسی نورگیر میتواند از جنس چوب باشد تا یک اثر معماری زیبا نیز خلق کرده باشید و فضایی گرم و آرام را به وجود آورید.


پوشش سقف نورگیر بام : عموما حیاط خلوت های اپارتمانها تا ارتفاع بام متداد دارد و برای جلوگیری از ریزش باران به داخل حیاط خلوت سقف آن را می پوشانند.

بستن سقف حیاط خلوت بهتر است از ورق های پلی کربنات و آهن کشی برای مهار آن استفاده گردد.چرا که هزینه های پائین تری دارد و سرعت  نصب بالاتری دارد.


در صورتی که بخواهید پرندگان هم به داخل حیاط خلوت نفوذ نککنند میتوانید دهانه باز حیاط خلوت را تسط توری بپوشانید که در مقاله بستن حیاط خلوت با توری در مورد آن توضیح داده ایم.


کارهایی که قبل از پوشاندن سقف لازم است


پوشاندن پاسیو میتواند در هنگام بازسازی ساختمان که قصد داریم تغیراتی در داخل ایجاد کنیم نقش پررنگی ایفا کند چرا که از نظر اضافه شدن فضا به داخل و دکوراسیون آن تغیر عمده ای به ساختمان دهد.بنابر این ارشیتک ها در هنگام بازسازی ساختمان در صورتی که ساختمان دارای حیاط خلوت باز هستند میتوانند روی این موضوع نیز فکر و طراحی کنند.

بهتر است قبل از پوشاندن سقف پاسیو یا حیاط خلوت اگر فضا نیاز به شستشوی نما دارد این کار انجام شود چرا که بعد از پوشاندن سقف ممکن است دسترسی به فضای داخل بسته شود و مشکلاتی را به وجود آورد.همچنین میتوانیم برای مصالحی مانند آجر و یا سنگ از نانو استفاده کنیم تا سطح ضد آب شوند وعمر مصالح بالا روند.برای مطالعه بیشتر میتوانید مقاله نانو سنگ را مطالعه نمائید.در صورتی که سنگ های اطراف پاسیو وضعیت مناسبی ندارند و امکان جداشدن دارند حتما باید اقدام به مقاوم سازی توسط پیچ و رولپلاک سنگ نما کرد.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی


نظر شما

نظرهای شما و پاسخ های ادمین

ارتباط از طریق شبکه های اجتماعی

mobile     ارتباط مستقیم