نانو ضد اب کننده


مقدمه نانو تکنولوژی
نانو به عنوان یک محصول نوین با ویژگی های منحصر به فرد امروزه با سرعت فراوانی در دنیا در حال گسترش است.استفاده از این محصول هزینه ها را در نگهداری پائین می آورد.مهمترین ویزگی های این محصول محافظت از سطح در مقابل اشعه uv و جلوگیری از آسیب های شیمیایی و خوردگی،جلوگیری از رشد قارچ و کپک و اجازه تنفس به سطح میباشد.در کنار این خصوصیات مهمترین ویژگی نانو ضد آب کردن سطوح و یا دافع آب میباشد.در ادامه با ما همراه باشید.

Nanotechnology implementation on the building

نانو ضد آب چیست؟و کاربرد تکنولوژی نانو در ساختمان

نانو تکنولوژی تحقیق در مورد ذرات در مقیاس اتمی برای بدست آوردن کنترل آنها است. هدف اصلی اکثر تحقیقات نانو تکنولوژی ایجاد تغیرات در خواص مواد و شکل دهی ماده جدید است. نانو تکنولوژی در الکترونیک ،مغناطیس ، هوانوردی،علوم زیست ‌شناسی ، و یا در مطالعات انرژی و بسیاری از علوم دیگر کاربرد دارد.
و یا در تعریفی دیگر علم و فناوری نانو ،توانائی بدست گرفتن کنترل ماده در ابعاد نانومتری یا ملکولی و استفاده از خواص مواد ، ابزارها و فناوری های جدید است.
با توجه به گستردگی فناوری نانو تعریف های متفاوتی از آن میشود که در این مقاله قصد نداریم که وارد مبحث بسیار گسترده این موضوع شویم و فقط به صورت کلی برای آشنایی با این فناوری تعریفی ارائه کردیم. اما به طور کلی با دستکاری اتم های یک جسم به خواص جدیدی از آن ماده به دست می آید.نانو در صنعت ساختمان نیز روز به روز در حال پیشرفت می باشد.یکی از محصولاتی که از این فناوری بدست آمده است خاصیت آبگریزی مواد است.این آبگریزی میتواند شامل هرچیزی باشد مثل لباس و کفش و یا حتی شیشه.اما با توجه به ساختارهای مولکولی هر جسم نانو آن نیز متفاوت است.به عنوان مثال نانوئی که برای ضد آب کردن شیشه استفاده میشود با توجه به ساختار مولکولی که دارد با نانوئی که برای ضدآب کردن پارچه استفاده میشود متفاوت است.در اینجا فیلمی قرار داده شده است تا شما ببینید چطور یک کفش و یا شیشه ضد آب میشود.

ضد آب کردن سطح با تکنولوژی نانو


ضد اب کردن سنگ نمای ساختمان توسط نانو

این محصول که با فناوری نانو ایجاد شده برای محافظت و افزایش مقاومت از سطح خارجی ساختمان در مقابل عوامل جوی، جلوگیری از نفوذ مایعات به سطح یا ضد آب کردن سطح با کاهش شدید نفوذ پذیری سطح نما ایجاد شده است همچنین پاک شدن آسان سطح اجازه تنفس به سطح را میدهد و قابل اعمال بر روی سطوح مرطوب است.
کشورهای مختلفی در حال تولید نانو ضد اب میباشند.اما عده ای هم با سوء استفاده از اعتماد مردم اقدام به تولید محصولی بی کیفیت کرده اند و نام تکنولوژی نانو را بر روی آن قرار داده اند.محصولی که شرکت ایران لوتوس برای ضد آب کردن نما و یا ضد اب کردن سطوح استفاده میکند تولید شده در کشور آلمان میباشد و طی کار کردن در پروژه های مختلف آزمایشش را پس داده و به کیفیت آن اطمینان داریم.سطوحی که میتواند از این نانو ضد آب شود شامل:سطوح آجری،سطوح سیمانی،سطوح سنگی گچی و تمامی سطوحی که جاذب آب باشند کاربرد دارد.
برخی از خواص ضد آب کردن نما توسط نانو را برای شما اعلام میکنیم.
1-جلوگیری از خالی کردن سنگ یا به عبارت دیگر ریختن قسمتهایی از سنگ که به صورت چاله و حفره هایی در سنگ میشود.
2-محافظت از سنگ در مقابل اشعه یووی(uv) که موجب فرسوده شدن و کهنه شدن زودهنگام نما میشود.
3-جلوگیری از ایجاد کپک و شوره در نما
4-جلوگیری از جذب گردوخاک به سنگ نما
5-تسحیل در نظافت و شستشوی نما
همچنین برای آبگریز کردن شیشه و یا برای مدت زمان زیادی شیشه تمیز بماند نانو ویژه ای موجود است که بسیار کاربرد دارد.این نانو برای شیشه های خودرو ها و یا شیشه های ساختمان ها بیشترین استفاده را دارد.روش کار بدین صورت است که ابتدا شیشه را توسط مواد شوینده کاملا تمیز میکنیم تا عاری از چربی و دوده باشد سپس محلول نانو شیشه را بر روی آن اسپری میکنیم و با یک دستمال حوله ای به صورت دورانی کاملا آن را بر روی سطح شیشه پخش میکنیم و بعد از آن شیشه ضد آب و گردو قبار و دوده میشود.و در صورت نشستن کمی گردو غبار با یک باد هم از بین میرود.
در این قسمت ویدیویی از اجرای نانو روی نمای ساختمان توسط شرکت ایران لوتوس را مشاهده می کنید.


ضد آب کردن سنگ تراورتن نمای ساختمان توسط نانو

نحوه اجرای نانو روی سطوح

اجرای نانو به چندین روش صورت میگیرد که نتیجه همه آنها یک عملکرد را دارد و فقط در سرعت اجرای نانو و میزان مصرف تاثیر دارد.مجری نانو باید هنگام استفاده حتما از ماسک استفاده کند.همچنین قبل از اجرای نانو روی سطح سنگ یا شیشه و یا آجر باید سطح نظافت شود یا اگر بر روی نمای ساختمان قصد اجرا دارید باید سطح نمای ساختمان را کاملا با دستگاه واتر جت صنعتی نماشویی کنیم تا نما عاری از گرد و دوده و چربی شود .مدتی صبر کنید تا سطح نما کمی خشک شود اما نیازی نیست که کاملا خشک باشد و کمی رطوبت داشته باشد نیز ایرادی ندارد.سپس محلول بیرنگ نانو را توسط یکی از ابزارهای قلمو یا اسپری یا قلتک بر روی سطح اجرا نماید.
در صورت اجرای نانو با قلمو  و قلتک مصرف نانو کمی کمتر است و در صورت اسپری کردن مصرف نانو کمی بیشتر است.این محصول علاوه بر اینکه برای ضد آب کردن سطوح مورد استفاده قرار میگیرد،باید دقت کنید که محلول نانو بر روی سطح به صورت شرره در نیاید و یک نواخت باشد.برای تست ضد آب شدن نما باید حدود 3 ساعت از اجرای آن گذشته باشد.و بعد از گذشت این زمان میتوانید سطل آبی را روی سطح ریخته تا مشاهده کنید که ذرات آب به صورت قطره های بزرگ و کوچک بر روی سطح ایجاد میشود و نفوذ نمیکند.طوری که با یک باد قطرات آب بر روی آن جابه جا میشود. همچنین این نانو ضد آلودگی نیز است و به مدت طولانی تری نمای ساختمان تمیز میماند و در صورت نشستن گردو خاک سطحی،با یک نظافت ساده بلافاصله تمیز میشود.
ایران لوتوس شرکت مجری نانو روی انواع سطوح میباشد که اجرای نانو بدون داربست و با روش راپل یا طناب انجام میدهد.نانو سنگ و نانو آجر،سیمان و بتن از یک ترکیب استفاده میشود اما برای نانو شیشه و سرامیک  متفاوت است .

نانو سنگ 

شاید این سوال در ذهن شما ایجاد شود که نانو سنگ برای چه نوع از سنگهایی بهتر نتیجه میدهد؟در جواب باید بگوئیم که این محصول بر روی اکثر سنگها به خوبی نتیجه میدهد خصوصا سنگهایی که جذب آب بیشتری دارد.سنگ گرانیت کمترین جذب آب را در بین سنگهای ساختمانی دارد ئ معمولا آب را از خود عبور نمیدهد تا مجبور شوید از نانو سنگ برای آن استفاده کنید و لی در شرایط خاص میتوان برای این سنگ هم اعمال کرد.سنگ های مرمریت و تراورتن که جذب آب بسیار بالایی دارند استفاده از این محصول پیشنهاد میشود همچنین سنگهای مصنوعی که پایه سیمان دارند نیز این محصول به طور کامل میتواند آن را ضد آب کند.شما میتوانید از فروشگاه ایران لوتوس جهت تهیه نانو دافع آب یا آب گریزاقدام به تهیه نمائید.


اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی


ارتباط از طریق شبکه های اجتماعی