درخواست و پیگیری اجرا

رنگ آمیزی نمای ساختمان


رنگ آمیزی نمای ساختمان و روشهای اجرای نقاشی نما


مقدمه :

تعریف رنگ : رنگ به عنوان یک پوشش برای حفاظت و جلوه بخشیدن به سطح کار می باشد.رنگها در گروه های مختلفی تولید می شود.عمده ترین رنگ ها برای مصارف صنعتی و خودرو سازی ، رنگ های ساختمانی ، رنگهای ضد حریق ، و ... تولید می شوند.رنگ ها بر حسب حلال عمدتا در 2 نوع روغنی و پایه اب تولید میشوند که هر کدام دارای ویژگیهای مشابه و یا متناقضی می باشد.در این مقاله قصد داریم در خصوص رنگ نمای ساختمان توضیحاتی را ارائه دهیم.

رنگ آمیزی نمای ساختمان و علت آن


دلیل رنگ آمیزی نمای ساختمان را میتوان با 3 علت عمده بیان کرد.که در زیر به صورت کلی به آن اشاره میکنیم:


  • روشهای اجرای زنگ آمیزی نما
  • رنگ آمیزی نمای ساختمان نوساز و به بهره برداری رسیده
  • نقاشی نمای ساختمان قدیمی
  • تغیر چهره نمای ساختمان با رنگ آمیزی 

 


روشهای اجرای رنگ امیزی نما


رنگ آمیزی نما با داربست

قبا از اینکه به مراحل رنگ آمیزی نما برسیم بهتر است اول بدانیم که با چه روشهایی میتوانی به ارتفاع ساختمان دسترسی داشته باشیم؟ 

یک از مرسوم ترین روشها نصب داربست است که تقریبا همه با آن آشنا هستیم.داربست از نظر تسلط بر کار و حرکت به صورت افقی کار را بسیار آسان میکند.تنها مسائلی در انتخاب نصب داربست کمی تامل برانگیز است این نکات است:

1- ایمنی ساختمان: با توجه به اینکه داربست تا پایان عملیات رنگ آمیزی نما بر روی ساختمان نصب است ، خطر ورود افراد بیگانه به داخل ساختمان زیاد است و در نتیجه احتمال سرقت از داخل ساختمان افزایش می یابد.

2-خطر واژگونی : در صورتی که داربست به خوبی مهار نشود در اثر طوفانهای شدید امکان واژگونی وجود دارد که خسارات زیادی ممکن است به عابرین و ساختمان و اطراف ساختمان وارد نماید.3-اشغال فضای زیاد: برای نصب داربست معمولا تمام فضای نما و محدوده آن توسط داربست محصور می شود و ممکن است در تردد عابرین و وسایل نقلیه مشکل ایجاد کند.


رنگ آمیزی نما با طناب


یکی از روشهای مرسوم که امروزه بیشتر به کار گرفته می شود روش راپل است.

برخلاف داربست که حرت بر روی نما به صورت افقی است ، در راپل حرکت اپراتور برای اجرای رنگ آمیزی به صورت عمودی است.بدین شکل که راپل کار 1.5 تا 2 متر از عرض نما را از بالاترین سطح نما شروع به کار میکند و تا پایین ادامه میدهد و سپس بر میگرددند به پشت بام و 2 متر دیگر از نما را از بالا تا پائین ادامه می دهد.

ظاهر کار با طناب برای نقاشی نما ترسناک است اما واقعیت این است که روش کاملا ایمنی است و در صورت رعایت مسائل ایمنی احتمال به خطر افتادن جان اپراتور بسیار اندک است.

از فواید آن میتوان به موارد زیر اشاره کرد: 

1-بر خلاف داربست فضاییی را در اطراف ساختمان اشغال نمیکند.

2-هزینه نصب داربست از هزینه های پروژه حذف می شود و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر است

3-سرعت کار نسبتا بالاتر است چراکه نیازی به جا به جایی تخته در طبقات نیست و زمان چیدن و برچیدن داربست هم از زمان کار حذف میشود.


رنگ آمیزی نمای ساختمان نوساز و به بهره برداری رسیده


به طور یقین هر ساختمانی که مجوز ساخت می گیرد نقشه نمای ساختمان را در هنگام مجوزهای شهرداری تعین کرده است.طرح نمای ساختمان با درنظر گرفتن مسائل اقتصادی ، زیبایی نما ، سهولت اجرا در نظر گرفته می شود.

همچنین ظوابط شهرداری برای ساختمانهای بلند مرتبه و برج ها نیز که محدودیت هایی را برای به کار گیری مصالح سنگین در نما و یا خطر ریزش آن در نظر گرفته است ، میتوان عاملی برای انتخاب رنگ آمیزی برج و ساختمانهای بلند مرتبه دانست.

ساختمانهای نوسازی که قصد رنگ آمیزی نما را دارند باید نکاتی که برای زیرسازی رنگ لازم است را باید رعایت کنند.از جمله ایجاد بستری صاف و تراز که معمولا سیمانی است و همچنین  رعایت مسائل اجرای فوندانسیون و سازه که منجر به نشست ساختمان و ایجاد ترک در نما نشود از نکات مهم می باشد.

همچنین استفاده از شاسی کشی نما  و رابیتس کاری در قسمتهایی که نما برجسته و یا رومی و یا کلاسیک است ضروری می باشد.سپس رنگ آمیزی نما طبق شرایط استاندارد اجرا میشود که در ادامه مقاله مراحل رنگ آمیزی را به طور کامل بیان کرده ایم. 


نقاشی نمای ساختمان قدیمی 


در ساختمانهای که به علت سن بالای بنا  و فرسوده شدن مصالح نمای ساختمان که ظاهری زشت و زننده پیدا کرده اند ، رنگ آمیزی نمای ساختمان میتواند گزینه بسیار مناسبی باشد تا روح تازه ای به نما بدهیم.اگر نمای ساختمان قبل از رنگ امیزی نیاز به بازسازی نما داشته باشد باید نسبت به آن اقدام کنیم تا کیفیت و زیبایی کار بعد از رنگ آمیزی بالا رود.


تغیر چهره نمای ساختمان با رنگ آمیزی نما


اگر از نمای ساختمان قدیمی خود که نقش زیادی از نظر بصری بر شخصیت ساکنین ساختمان دارد و از نظر زیباسازی شهری نیز نقش زیادی را ایفا میکند ، خسته9 شده اید ، میتوانید رنگ آمیزی نمای ساختمان را به عنوان تغیر چهره ساختمان در نظر داشته باشید.

اجرای رنگ آمیزی در بسیاری از موارد نیازی به بنایی ندارد و از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه تر از این است که از مصالح سنگ ، آجر و یا کامپوزیت استفاده کنید.همچنین سرعت اجرای بالاتری نسبت به نماکری های دیگر دارد و زودتر به اتمام می رسد.


رنگ آمیزی نمای ساختمانشرکت ایران لوتوس مجری رنگ آمیزی نماهای ساختمانی از نوع سیمانی ، فلزی ، کامپوزیت و یا تمامی سطوحی که قابل رنگ آمیزی است ، می باشد.نقاشی نمای خارجی یا بیرونی ساختمان به ظاهر ساختمان جلوه زیبایی می دهد که پس از اجرای آن کارفرما احساس رضایت مندی می کند.


اما برای اینکه کاری با کیفیت و مقاوم ایجاد شود،باید نکات استاندارد در رنگ آمیزی نما دقت شود.همچنین پرسنلی که اقدام به رنگ آمیزی نما میکند باید از تجربه کافی برخوردار باشد.شناخت رنگ با کیفیت و بهترین راهکار در چالشهای رنگ آمیزی از نکاتی است که روی کیفیت کار تاثیر گذار می باشد.


برای نماهای مختلف با بافت و یا جنس متفاوت باید رنگ مخصوص به آن و همچنین آستر مناسب به آن اجرا شود. شما میتوانید جهت مشاوره و نحوه اجرای کار با کارشناسان ما تماس بگیرید. انتخاب رنگ بیرونی که جزئیات معماری ساختمان شما را تکمیل می کند و متناسب با ساختمانهای اطراف شما است، نخستین گام برای رنگ آمیزی نمای ساختمان است.


انتخاب رنگ مناسب نقاشی نمای ساختمان


خرید رنگ از بین رنگهای انتخابی اولین کار برای نقاشی نمای ساختمان میباشد.در ابتدا قبل اینکه مقدار زیادی رنگ بخرید بهتر است یک سطل برای امتحان خرید نمائید و آن را روی قسمت کوچکی از دیوار اجرا کنید و در صورتی که مورد پسندتان واقع نشد رنگهای دیگری را امتحان کنید و سپس اقدام به خرید کل رنگهای مورد نیاز نمای ساختمان نمائید.

بهتر است اگر تخصصی در این زمینه ندارید با یک متخصص در مورد اینکه چه رنگی برای نما مناسب است مشورت کنید.بهتر است رنگ آمیزی نمای ساختمان را در روزهای آفتابی که نور بیشتری است انجام دهید تا پوشش کار به خوبی مشخص شود.


زمانی که هوا بسیار گرم است ، بهتر است عملیات رنگ آمیزی نما را انجام ندهید.چراکه گرمای زیاد ممکن است باعث ایجاد حباب و چسبندگی یا شرره رنگ شود.اما میتوانید به روشی که ذکر میکنیم کار نقاشی نما را ادامه دهید.به طور مثال اگر در صبح نمای شرق درآفتاب است،شما نمای غرب را برای رنگ آمیزی نما انتخاب کنیدو قسمت شرق را در بعد از ظهر که آفتاب به سمت غرب میرود رنگ کنید.
رنگ آمیزی را باید در هوای 5+درجه انجام دادو هوای سرد نیز مناسب رنگ آمیزی نمی باشد.بهترین فصل برای رنگ آمیزی نمای ساختمان در بهار تا اوایل تابستان است. 

اصول اجرای رنگ آمیزی نما
رنگ آمیزی نمای ساختمان بیشتر از آن چیزی است که فقط برای زیبایی بصری باشد ، یک رنگ آمیزی خوب باعث جلوگیری از صدمه زدن آب،  باد،و سایر عوامل طبیعی به ساختمان و خانه خود میشود و در واقع پوشش محافظتی در برابر عوامل جوی برای مصالح زیرین می باشد.
درصورتی که رنگ آمیزی با رنگ خوب و درست اجرا شود موجب طولانی تر شدن عمر رنگ آمیزی و صرفه جویی در هزینه می شود.ما سعی کردیم اصول اجرای رنگ آمیزی نما را برای شما توضیح دهیم تا درک بیشتری از آن داشته باشید.
ممکن است کمی وقت شما را بگیرد اما از دانستن هیچ وقت ضرر نمیکنید.پس با ما همراه باشد تا نکات مهمی که در نقاشی نمای بیرونی باید درنظر گرفت را برای شما مطرح کنیم.


قبل از هرچیز بهترین روزها و زمانها را برای رنگ آمیزی انتخاب کنید هوای بسیار گرم و هوای بسیار سرد کار شما را خراب میکند همچنین پیشبینی آب و هوا را در نظر بگیرید که در روزهای بارانی نباشد.مرحله اول رنگ آمیزی نمادر این مرحله بهتر است اقدام به  شستشوی نما کنیم  تا نمای ساختمان از گردو غبار شود.اگر ارتفاع ساختمان کم است میتوانید با یک شلنگ آب نما را بشوئید و در صورتی که سطح کار زیاد است و ارتفاع ساختمان بلند است بهتر است با واتر جت این کار را انجام دهید.

همچنین در صورتی که لکه برجسته و یا جرمی بر روی نما نشسته است میتوانید با یک برس و یا سایش های برقی این کار را انجام دهیددقت داشته باشید نما را از بالا به پائین شستشو دهید و به سطح نما فرصت دهید تا کاملا خشک شود.


همچنین در صورتی که رنگ قدیمی روی نما است که پوسته کرده و یا شل است باید از روی سطح نما برداشته شود در غیر این صورت بعد از رنگ آمیزی نما،رنگ قدیمی رنگ جدید را از روی سطح برمیدارد و کنده میشود.


میتوانید با واتر جت یا سند بلاست این کار را انجام دهید.تمام سطوح نما را مورد بازرسی قرار دهید تا هیچ گونه تعمیراتی و یا جرمی بر روی آن باقی نمانده باشد و کار را به طور کامل برای رنگ آمیزی نما آماده کنید.
نظافت نما و رفع برجستگی ها موجب میشود تا رنگ بهتر به نما بچسبد و دچار تبله نشود و در نهایت رنگ آمیزی نما یکدست و با چسبندگی خوب باشد.در اینجا ویدیویی را در رابطه با شستشوی نما توسط واتر جت را میبینید که قبل از اجرای رنگ آمیزی نما می باشد.

رنگ آمیزی نمامرحله دوم سمباده زنی آماده سازی سطح برای رنگ آمیزیدر صورتی که پنجره ها نیاز به رنگ آمیزی دارد و یا سطوح فلزی در نما احتیاج به رنگ آمیزی دارد باید در قسمتهایی که دچار زنگ زدگی شده اند سمباده خورده شود و بتونه کاری گردد و در آخر ضد زنگ زده شود تا آماده رنگ آمیزی شود همچنین درزها و یا ترکهای کنار پنجره ها باید پر شود و اگر ترکیدگی لوله و نشت آب در نما وجود دارد نسبت به تعمیرو یا زه کشی در دیوار قبل از رنگ آمیزی نما اقدام گردد.
 

مرحله سوم رنگ آمیزی نما ،پر کردن شکافها و ترکهامعمولا در نماهای سیمانی به علت فرسوده شدن و یا نشست ساختمان و تغیرات آب و هوایی ترکها و شکافهایی در سیمان به وجود می آید که قبل از اجرای زیر کار رنگ آمیزی نما باید آنها را ترمیم و یا پر کرد.با توجه به بافت سیمان بهتر است بتونه و یا مصالح مخصوص به آن انتخاب شود.

برای سیمانهای بافت دار یا زبر بهتر است که از روش تزریق چسب و یا ابزار بند کشی بنایی استفاده شود تا فقط عرض ترک را پوشش دهد چرا که در این گونه نماها اگر از ملات سیمان یا مل استفاده شود ناگزیر باید از کارتک و یا قلو بارای پرکردن شکافها استفاده شود و باعث پرکردن بافت سیمان نما میشود و پس از اتمام رنگ کاری محل بتونه به راحتی دیده میشود چون بافت سیمان توسط بتونه پر شده است.

به منظور کیفیت بالاتر در نماهای سیمانی که ممکن است دوباره ترک باز شود،بهتر است از چسب پلی یورتان استفاده شود.اما در نماهای سیمانی و یا گچی میتوان از روشهای مذکور یعنی پرکردن سیمان و یا مل توسط کارتک و قلمو استفاده کرد و روی سطح کشید.

شکافهایی که عرض آنها کمتر از 5میلیمتر است باید توسط کارتک و یا ابزارهای کارامد کمی باز تر شود تا مواد پرکننده به راحتی در بین شکاف قرار گیرد تا پس از رنگ آمیزی سطح،شکاف دوباره باز نشود و رنگ به خوبی روی سطح بچسبد.

همچنین بهتر است تا از موادی استفاده شود. که خاصیت کشسانی داشته باشد تا در صورت نشست ساختمان و یا عوامل دیگر اگر ترک تمایل به باز شدن داشت،مصالح داخل ترک نیز کش بیاید و اجازه نمایان شدن ترک را ندهد.مرحله چهارم نقاشی نما اجرای پرایمرپرایمر به عنوان زیر کار و مرحله پایانی قبل از نقاشی نما میباشد.برای هر رنگی پرایمر مخصوص به آن باید اجرا شود.خصوصا برای رنگ امیزی کامپوزیت پرایمر خاص خود را دارد که در ادامه مقاله در بخش رنگ امیزی کامپوزیت توضیح میدهیم.

برای رنگ اکرولیک که معمولا برای نما استفاده میشود،پرایمر شیری رنگی که خواص مشابه چسب بتن را دارد مورد استفاده میکند.مهمترین خواص پرایمر میتوان به مواردی مانند:سفت کردن سطح زیر کار و ایجاد بستر مناسب جهت چسبندگی هرچه بهتر رنگ به سطح میشود.

همچنین جلوگیری از تبله کردن و ورقه ورقه شدن رنگ میشود.معمولا پرایمر را با روش قلتک،قلمو،پیستوله اجرا میکنند.نکته ای که باید رعایت شود در هنگام اجرا،تمام نقاط سطح باید پوشیده از پرایمر شود حتی 1سانتی متر از سطح نباید خالی بماند.

پرایمر رنگ اکرولیک بعد از اجرا تقریبا بی رنگ است و نباید انتظار پوشیده شدن رنگ را داشت.نکته دیگر اینکه به هیچ عنوان از رنگ به عنوان سفت کردن پرایمر و یا اضافه کردن حجم آن استفاده نکنید زیرا خواص پرایمر کم میشود.در ادامه فیلمی از اجرای پرایمر را مشاهده می نمائید.مرحله پنجم نقاشی نما پوشش نهاییدر این مرحله که قسمت اخر عملیات نقاشی نمای بیرونی است اقدام به پوشش رنگ مینمائیم.رنگ را به واسطه قلتک،قلمو،پمپ باد و ایر لس ،روی نما اجرا میکنیم.میزان مصرف رنگ در هر کدام از موارد ذکر شده کمی متفاوت است همچنین پوشش و کیفیت کار هم کمی متفاوت است.در مجموع برای انتخاب نوع ابزار رنگ آمیزی چند عامل را باید در نظر داشت.1-صرفه اقتصادی برای میزان مصرف رنگ2-زمان تحویل کار و یا سرعت اجرای کار3-نوع سطحی که نیاز به رنگ آمیزی دارد.


باید دقت کرد کرد که در صورت استفاده از قلمو حتما حرکت قلمو را از پائین به بالا و یا از راست به چپ و برعکس عمل کرد و باید از حرکت قلمو به صورت مورب و یا مورب اجتناب کرد تا پوشش یکنواختی داشته باشیم.

در هنگام استفاده از قلتک نیز باید دقت کرد تا رنگ روی قلتک به تور کامل بر روی سطح پخش شود و رنگ زیادی بر روی سطح  ایجاد نکنیم.
بعد از مشخص شدن ابزار رنگ آمیزی اقدام به رنگ کردن سطح نما مینمائیم.

رنگ مخصوص نما باید مشخصات ویژه ای داشته باشد که با رنگ های پلاستیک و یا روغنی که در داخل فضا استفاده میشود متفاوت است.در اینجا به برخی از ویژگیهای رنگ نما میپردازیم.در صورتی که قصد رنگ آمیزی سنگ نما را داشته باشید بهتر است قبل از رنگ آمیزی اقدام به پیچ رولپلاک نما نمائید تا در آینده سنگی از نما جدا نشود و دچار حادثه گردد.

ویژگیهای رنگ نمای ساختمان


1-مقاوم در مقابل رشد قارچ ها و باکتری ها بر روی سطح
2-خاصیت ضد آب بودن
3-عدم ترک خوردگی و اصطلاحا پوست پرتقالی شدن
3-مقاوم در برابر بارانهای اسیدی 
4-مقاوم در برابر اشعه uvو تابش مستقیم آفتاب


رنگ امیزی نما باید تا پوشش نهایی ادامه پیدا کند.به طوری که سطح بعد از نقاشی سایه نداشته باشد و یا کمرنگ و پرنگ نباشد.کیفیت رنگ ها نیز بسیاز مهم است در رنگ امیزی .کیفیت برخی از رنگ ها بسیار عالی میباشد به طوری که با یک دست رنگ آمیزی میتوان به سطح مورد دلخواه رسید اما به تور یقین قیمت آنها نیز بالا تر از رنگ های معمولی است.

یکی از این رنگ ها که تولید کشور نروژ میباشد رنگ جوتن میباشد.این رنگ جزو 10رنگ برتر جهان است و در ایران بسیار محبوبیت دارد.بنابر این بسته به هزینه ای که برای رنگ آمیزی نما در نظر گرفتید میتوانید نوع رنگ را انتخاب نمائید.
در صورتی قصد اجرای نقاشی داخلی ساختمان را دارید میتوانید مقاله نقاشی ساختمان را مطالعه فرمائید.

رنگ آمیزی سطوح فلزیرنگ آمیزی کامپوزیت 


امروزه استفاده از کامپوزیت برای نمای ساختمان بسیار رونق دارد.سرعت بالای نصب و اجرا و پوشاندن نمای قدیمی و فرسوده و دادن نمای صاف و براق از مهمترین عوامل استفاده از این نوع متریال دارد.اما به طور طبیعی این نوع از مصالح نیزز  مانند بسیاری از مصالحی که در نمای ساختمان استفاده میشود دچار فرسودگی میشود و رنگ پریده میشود.

در صورتی که کامپوزیت نما بعد از نماشویی با مواد بازهم تغیری نکرد تنها راه نو کردن و زیبا کردن ظاهر آن نقاشی کامپوزیت است.


رنگ آمیزی کامپوزیت زمانی انجام میشود که کامپوزیت روی نما بسیار کثیف شده و جرم گرفته و یا رنگ پریده شده است حتی با مواد قوی و واتر جت نیز تمیز نمی شود.در این شرایط رنگ آمیزی کامپوزیت جلوه تازه ای به آن میدهد و در ظاهر نما تغیر بسیار زیبایی ایجاد میکند.

همانطور که در قسمت بالا راجب رنگ امیزی نمای سیمانی توضیح دادیم در رنگ آمیزی کامپوزیت نیز از پرایر به عنوان بستر رنگ آمیزی کامپوزیت استفاده می کنیم.پرایمر نقش چسبندگی هرچه بهتر رنگ را به سطح ایجاد میکند.

اما هر سطحی پرایمر مخصوص خود را دارد و هر سطحی رنگ مناسب آن استفاده میشود.برای کامپوزیت از رنگ های صنعتی استفاده میشود این نوع رنگ ها  بسیار مقاوم هستند و در مقاوم uvو شرایط آب و هوایی سخت تولید شده اند.باید مراقب باشد که رنگ آمیزی کامپوزیت با رنگ های روغنی به هیچ عنوان توصیه نمیشود چرا که به سرعت تبله میکند و از سطح جدا می شود.

 


رنگ آمیزی چوب ترمو وود نما

در برخی از نماهای ساختمانی از چوب ترمو به عنوان بخشی و یا تمامی نما استفاده کرده اند.به علت ویژگیهایی که چوب ترمو وود دارد به طور معمول باید هر 3 تا 5 سال اقدام به رنگ آمیزی چوب ترمو نما کرد.در غیر این صورت شاهد از بین رفتن رنگ آن و سفید شدن آن می شوید.

همچنین اگر مدت طولانی تری اقدام به رنگ چوب نما نکنید به مرور چوب ها دچار پوسته پوسته شدن میشود و از بین میرود.ما در مقاله رنگ آمیزی چوب ترمو نما به طور کامل راجب این موضوع صحبت کرده ایم.

.اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی


نظر شما

نظرهای شما و پاسخ های ادمین

پروانه :

سلام می خواستم در مورد نمای سیمانی مجتمع صاحین فاز ۲ شهرری که خیلی نمای سیمانی آن قدیمی و زشت شده درخواست کنم ضمن هماهنگی با شهرداری منطقه ۲۰ نمای آن رنگ آمیزی شود.

ادمین:

سلام میتوانید با شماره تماسهایی که در انتهای مقاله قرارداده شده است تماس بگیرید

ارتباط از طریق شبکه های اجتماعی

mobile     ارتباط مستقیم