درخواست و پیگیری اجرا

تعمیر نما

تعمیر نمای ساختمان


 مقدمه 

با گسترش شهرها و افزایش جمعیت شهر ها نیز بزرگتر شده است و در پی آن تعداد ساختمانها بیشتر شدند و ارتفاع آنها افزایش پیدا کردند.ظاهر نمای ساختمان برای ساکنین آن میتواند نقش مهمی از نظر شخصیت و روانشناسی بصری داشته باشد.لذا حفظ و نگهداری نمای ساختمان نقش بسزایی در زیبایی و بالابردن عمر ساختمان ایفا می کند.


تعمیر نمای سنگ ساختمان


امروزه بخش وسیعی از ساختمانهای مسکونی و اداری دارای نمای سنگی هستند.سنگ به عنوان یک مصالح لوکس و زیبا دارای دوام و عمر بالایی است.اما عدم استفاده صحیح و نگهداری آن منجر می شود که سنگها بر اثر شرایط جوی و آلاینده هایی که بر روی آن می نشیند و تاثیر مخرب بارانهای اسیدی منجر به فرسوده شدن آن شود.این فرسودگی ممکن است سنگ را دچار ترک خوردگی و یا پوسته شدن آن میشود.به منظور حفاظت سنگ در مقابل شرایط جوی باید از پوشش های مناسب استفاده کرد.
یکی از این پوشش ها که با فناوری نانو تهیه شده است مایع ضد آب کننده نمای ساختمان است.این مایع با جذب به داخل سطح سنگ اجازه عبور آب را نمیدهد و در نتیجه مانع از فعل و انفعالات شیمایی با چربی ها و مواد آهکی داخل سنگ می شود.
در مواقعی که سنگ و یا ملات پشت سنگ بر اثر گذشت زمان و یا عواملی طبیعی و یا انسانی دچار ریزش شده است ، قبل از هر اقدامی باید نسبت به تعمیر نمای ساختمان و پیچ و رولپلاک کردن نما اقدام نمائید تا مانع از ریزش سنگ و بروز حوادث جانی و مالی شود.
در تصویر زیر ریزش سنگ نما را مشاهده می کنید.


ریزش سنگ نما


تعمیر نمای آجر


از تاریخ کهن تا کنون ایرانیها از آجر به عنوان دیوارهای باربر و غیر بار بر برای ساختمانها استفاده میکرده اند.امروزه تولید آجر با ابعادهای استاندارد و به صورت انبوه ، استفاده از آجر به عنوان نمای ساختمان گسترش یافته است.اجر از خاک رس تهیه میشود و جذب آب بالایی دارد.بیشترین مواردی که برای تعمیر آجر نما پیش می آید شامل از بین رفتن بند کشی آجر است که نقش بسیار مهمی در حفاظت از آجر و ملات پشت آن دارد.

همچنین در مقاومت و پایداری نمای آجری بسیار مهم است.بند کشی آجر از پودر سنگ و سیمان تهیه میشود که ممکن است در اثر گذشت زمان و عوامل جوی دچار فرسودگی و خرد شدن شود که منجر به آسیب رساندن به نما میشود.در این مواقع باید بند کشی های قدیمی را از بین برد و جای ان توسط پودر بند کشی اقدام به بند کشی کرد.پودر های بند کشی که امروزه تولید می شوند با اصلاح موارد منفی و تقویت خواص سیمان تولید می شوند و پایداری و مقاومت بالاتری دارند.

یکی دیگر از مشکلاتی که برای آجر نما پیش می آید پوسته شدن و یا ترکیدگی آن است که به مرور موجب تخریب قسمتی از نما می شود.این مشکل توسط جذب آب بالای آجر پیش می آید خصوصا اگر در فصل یخ بندان باشد آب و رطوبت وارد شده به بافت آجر دچار بخ زدگی میشود و آجر ترک می خورد.برای جلوگیری از نفوذ آب میتوانید از نانو استفاده کنید تا اجر را ضد آب کند.همچنین بعد از آجر کاری نما میتوانید از رزین به عنوان یک جلا دهنده برای آن استفاده کنید تا رنگ آجر تازه و زنده باقی بماند.

درتصویر زیر تفاوت قسمت رزین خورده را با قسمت قدیمی مشاهده می نمائید.

رزین آجرهنوز تعداد زیادی از ساختمانهای ویلایی وجود دارند که در سالهای دور از سنگ به عنوان نمای خارجی استفاده کرده اند.معمولا این ساختمانها در طی سالهای طولانی با توجه به کیفیت اجرا و مصالح خوب آن دوران تا کنون پابرجا و استوار بوده اند.

اما با توجه به عمر مفید مصالح ممکن است در برخی از قسمتهای نما دچار مشکلاتی مانند فاصله گرفتن سنگ و یا ترک خوردن سنگ در پی ساخت و سازهایی که در اطراف ساختمان شکل میگیرد و یا حتی افتادن تعدادی از سنگها شده باشند.

در این موارد با ید اقدام به تعمیر نمای ساختمان کرد تا مشکلات بیشتر نشود.

 

ساختمان مانند بدن انسان نیاز به رسیدگی دارد و در صورتی که سالانه قسمتهای مختلف آن را بررسی کنید و یا تعمیرات کنید عمر طولانی تر و سلاتی بیشتری دارد.در برخی موارد تعمیرات به صورت جزئی است و تعداد کمی از سنگها دچار مشکل شده اند و با روش راپل میتوان اقدام به تعمیرات موردی نما نمود.

 

اما در مواقعی که تعداد سنگهایی که از نما جدا شده اند زیاد است و احتمال دارد در حین تعمیر نمای ساختمان سنگ سقوط کند ،بهتر است از داربست برای این کار استفاده شود تا همزمان چند نفر اقدام به تعمیرات نمای ساختمان کنند.برخی دیگر از تعمیرات نما مربوط به پر کردن برخی ترکهای ایجاد شده  که در اثر نشست سازه بنا یجاد شده است ، می باشد.

 

در این موارد راپل کاران با استفاده از چسبهای مخصوص درز گیری و یا بتونه سیمانی اقدام به پرکردن ترکهای نما می نمایند.پوشاندن نمای ساختمان با مواد نگهدارنده و ضد آب کننده سنگ میتواند کمک بسیاری به طولانی تر شدن عمر سنگ نما شود.

تعمیر نمای ساختمان با چسب در برخی از ساختمانهای نوساز که نمای طرح رومی کار کرده اند و سنگهای بسیار باریک حتی کمتر از 5سانتی متر کار شده است ، بعداز مدتی به علت اینکه این سنگها قابل اسکوپ کردن نیستند از نما جدا میشود و سقوط می کند.به دلیل این که این سنگها عرض کم است قابل پیچ کردن نیستند و احتمال شکستن سنگ نیز وجود دارد.در این موارد به منظور نگهداری سنگ می توان از چسبهای اپوکسی کمک گرفت این چسبها بسیار مقاوم هستند و بهتر است در کنج کار اجرا شود. در صورتی که دسترسی به ارتفاع مشکل باشد و نصب داربست مقرون به صرفه نیست بهتر از از خدمات کار در ارتفاع با طناب بهره گرفت .

تعمیر سنگ کف

در ساختمانهای که عمر آنها بیش از 7سال است معمولا سنگهای پارکینگ به علت تردد و پارک خودرو فرسوده می شوند و یا بخش مشاعات ساختمان که در عبور و مرور عابرین قرار دارد سنگهای کف دچار پوسته شدن و یا رزین های آن خالی میشود.در این مواقع برای تعمیر کف ساختمان میتوانیم توسط کفسابی اقدام به مرمت آن نمائیم و سنگها را مانند روز اول زیبا کنیم.در مقاله کفسابی به طور کامل در این خصوص صحبت کرده ایم.


اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی


نظر شما

نظرهای شما و پاسخ های ادمین

ارتباط از طریق شبکه های اجتماعی

mobile     ارتباط مستقیم