درخواست و پیگیری اجرا

سنگ کار ساختمان

سنگ کار تعریف سنگ کار

سنگ کاری  یکی از شغل هایی می باشد که  استاد کار یا سنگ کار میتواند  با استفاده از مهارت خود در اجرای پروژ ه های سنگ کاری ساختمان های نوساز و همچنین بازسازی نمای ساختمان های قدیمی ایفای نقش نماید . یک سنگ کار باید در اجرای کار توانایی هایی داشته باشد که در ادامه مقاله به آن می پردازیم.

 


از جمله خدماتی که سنگ کار ها میتوانند ارائه دهند شامل:


 1. سنگ کاری نمای ساختمان، سنگ کاری پله ها و دیوار ههای راه پله ساختمان و سنگ کاری کف و دیوار های پارکینگ و همچنین اجرای سرامیک و یا موزاییک داخل واحد ها.
 2. تعمیر و بازسازی ساختمان های قدیمی و بناهای تاریخی.
 3. کنده کاری یا تعمیر مجسمه های سنگی و یا ساخت سنگ های یادبود.
 4. اجرای کلیه سنگ کاری ها لازم در پروژه های ساخت و ساز.
سنگ کار


مشخصات یک سنگ کار خوب چیست؟


 • سنگ کار بایستی  از قدرت بدنی خوبی برخوردار باشد چرا که کار در ارتفاع و بر روی داربست نیازمند به توانایی بالایی می باشد
 •  یکی از مشخصات سنگ کارها اینست  که ترسی از ارتفاع نداشته باشند و در ساختمان بلند تسلط و تعادل خود را حفظ کند .
 •  قابلیت نقشه خوانی خوبیداشته باشد چرا که در این کار با اعداد زیاد سرکار دارند و می بایستی با طرح های معماری کار کند.
 • سنگ کار قبل از ورود به این شغل دوره های کارموزی و اموزشی لازم را بگذراند و یا اینکه نزد یک استاد کار ماهرسنگ کار مدتی را شاگردی کند تا دانش و مهارت لازم در این زمینه را کسب نماید.
 • محل کار سنگ کار ها در پروژ های ساختمانی در محیط باز میباشد و بایستی توانایی انجام کار را در شرایط مختلف اب و هوایی داشته باشند ..


وظایف سنگ کار


 1. بررسی و شناسایی انواع طرح ها و نقشه های مورد نظر مشتری  که از جمله میتوان به :اجرای طرح های تزیینی مانند دندان موشي - كركره اي - زنجيره اي - توبيروني - لوزي - حصيري - قابكاري - طرح ژاپني  را اشاره کرد.
 2. مشخص نمودن نوع سنگ کاری که دارای انواع مختلفی می باشد که شامل رومی ، گرانیتی و یا ترکیبی و.....میباشد.
 3. تهیه و انتخاب سنگ های مناسب با توجه به نظر مشتری .
 4. اجرای صحیح سنگ کاری با استانداردهای تعریف شده
 5. تمیز کاری سطح کار بعد از اتمام سنگ کاری

 

باتوجه به اینکه سنگ یکی از پرکاربردترین مصالح در صنعت ساختمان سازی است از گذشته تا کنون انسان ها به عنوان سرپناه از آن استفاده میکنند .سنگ های نما دارای انواع مختلفی میباشد که شامل : سنگ تراورتن سنگ گرانیت سنگ مرمریت - مرمره دهبید صلصالی-گوهره اباده حرصین و شبه گرانیت ها که هر کدام از این سنگ ها دارای ویژگی های خاصی میباشند و کاربردهای مختلفی  با توجه به نوع نما و شرایط آب وهوایی ایفا میکنند.

نکته1 :

تهیه دوغاب و ملات مناسب جهت چسباندن سنگ ها که یکی از مهم ترین اصول در اجرای سنگ کاری می باشدکه عدم اجرای صحیح آن موجب میشود که درآینده سنگ ها دچار ریزش شوند بنابرابن یک ملات خوب بایستی دارای ویژگی هایی از جمله ؛

 • برای درست کردن ملات  حتما از ماسه شسته استفاده شود .
 • از نخاله های ساختمانی جهت پرکردن ملات پشت سنگ استفاده نشود.
 • باید درنظر داشته باشیم دمای زیر صفر درجه برای اجرای سنگ کاری اصلا مناسب نیست و بهترین فصل برای اجرای کار فصل تابستان می باشد .
 • در گرمای بسیار زیاد سنگ کاری مناسب نیست و باعث تبخیر بسیار سریع آب ملات میشود و چسبندگی سنگ به ملات به شدت پائین می آید.
 • ملات بایستی از چسبندگی کافی برخوردار باشد  بنابراین نسبت اختلاط ماسه با سیمان باید رعایت شود .
 • از سیمان خشک برای زودگیر کردن ملات در پشت سنگ استفاده نشود .


اسکوپ کردن سنگ


استفاده از اسکوپ در پشت سنگ ها بخصوص در سنگ هایی که بادخور دارند و یا از سطح نما بیرون زده اند و برجسته اند که نقش مهمی در ماندگاری و  پیشگیری از ریزش سنگ ها بر عهده دارد .

اسکوپ کردن سنگ در سنگ هایی که پشت آنها خلل و فرجی وجود نداشته باشد مانند گرانیت بیشترین کاربرد را دارد چرا که وجود خلل و فرج  و حفرها در پشت سنگ موجب شده که سنگ بهتر با ملات چسبندگی ایجاد نماید مانند سنگ های تراورتن .

برای اجرای اسکوپ شیارهایی را با استفاده از سنگ  فرز در پشت سنگ ایجاد میکنند و یعد از آن با استفاده از سیم آرماتور گالوانیزه و قرارگرفتن  آن داخل شیار موجب میشود که اتصال بین سنگ و ملات محکم تر شده و از ریزش آن جلوگیری به عمل آید .

مقاوم سازی سنگ نما : توجه داشته باشید در صورتی سنگ کاری با روش صنتی اجرا شود حداکثر عمر این نما بین 15 تا 20 سال می باشد و ممکن است اسکوپ سنگ پس از 7تا 10 سال پوسیده شود و در آینده سنگ دچار جداشدگی و ریزش گردد..بهتر است پس از گذشت 5تا 7 سال اقدام به پیچ و رولپلاک نما کنید تا از سقوط احتمالی آن جلوگیری نمائید.و برای جلوگیری از نفوذ الاینده های معلق در هوا به سنگ که منجر به فعل و انفعالات شیمیایی در سنگ میشود باید به طور سالانه و یا هر 2سال یک بار اقدام به شستشوی نما نمائید.این کار را میتوانید بدون نصب داربست و با استفاده از خدمات کار در ارتفاع با طناب انجام دهید.اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی


نظر شما

نظرهای شما و پاسخ های ادمین

ارتباط از طریق شبکه های اجتماعی

mobile     ارتباط مستقیم