اجرای کنیتکس نما

یکی از انتخابهایی که سازندگان ساختمانها و یا مالکین ساختمانها برای بخشیدن رنگ و زیبایی به نمای ساختمانشان دارند انتخاب کنیتکس میباشد.این ماده به علت تنوع در رنگ و سهولت اجرا و قیمت مناسب مورد توجه بسیاری از مردم قرار دارد.خصوصا در ساختمانهای بلند مرتبه و برج ها.یکی از مزیت هایی که کنیتکس دارد پوشاندن ترک های مویی در سطح نما یا دیوارهای داخلی است.بعد از اینکه کنیتکس پس از مدتی کثیف شد قابل رنگ آمیزی نیز است و مثل روز اول تمیز و زیبا میشود. شرکت ایران لوتوس مجری کنیتکس نما میباشد که با روش راپل و با دسترسی با طناب اجرا میکند.اما بهتر است کمی بیشتر راجب انواع کنیتکس و یا نحوه اجرای آن بدانیم.

انواع کنیتکس

انواع کنیتکس به سه نوع کلی تقسیم میشوند. 1-کنیتکس پلاستیک:این نوع کنیتکس بر پایه آّب بوده و مناسب برای فضاهای داخلی میباشد به علت اینکه عوامل جوی و رطوبت به شدت بر آن تاثیر منفی میگذارد و منجر به ترک خوردن و تبله شدن کنیتکس میشود. 2-کنیتکس روغنی :این نوع از کنیتکس بر پایه بنزین بوده مناسب برای فضاهای بیرونی میباشد.این نوع از کنیتکس زمان خشک شدن طولانی تری نسبت به بقیه انواع دارد و بوی نامطبوعی تا هنگام خشک شدن کامل دارد.همچنین در صورت کار کردن در فضاهای داخلی باید بسیار مراقب بود چون قابل اشتعال است و با یک شعله و یا جرقه کوچک نیز احتمال آتشسوزی دارد. 3-کنیتکس اکرولیک :این نوع کنیتکس طرفدار بیشتری نسبت به انواع دیگر دارد.زیرا خطر اشتعال ندارد و بدون بو میباشد همچنین مقاوم در برابر آب و روطوبت است.مناسب برای اجرا در فضاهای بیرونی است.این نوع کنیتکس حلالش آّب است اما پس از خشک شدن کامل قابل شستشو میباشد. کنیکسها در انواع مختلف دارای سه نوع دانه بندی میباشند 1-دانه بندی کوچک2-دانه بندی متوسط 3-دانه بندی بزرگ

نحوه اجرای کنیتکس

در ادامه با نحوه اجرای کنیتکس آشنا میشویم. برای چسبندگی بیشتر و جلوگیری از تبله شدن کنیتکس ابتدا باید سطح را با واتر جت صنعتی شستشو داد و در صورتی که قسمتهایی از سطح کنیتکس قدیمی یا سیمان پوسته کرده باید ترمیم شود و یا با کارتک برداشته و صاف شود .سپس سطح باید کاملا خشک شود و پوشش کنیتکس را اجرا کرد.در صورتی که سطح کار سیمان است و برای بار اول است که این پوشش بر روی سطح کار اجرا میشود بهتر است از پرایمر نیز برای زیر کار استفاده شود.

;